Honzik & Besi

Ahoj! Som Besi. Pozrite sa, ako sa pes stal asistentom

Pridané: 10.07.2015 0

Volám sa Besi a už onedlho budem psím pomocníkom šesťročného Honzíka, ktorý trpí autizmom. Kvôli chorobe má chlapec problémy pri komunikácii s okolím, orientácii v teréne, vchádzaní na obrubníky a tiež so svojimi pocitmi v spoločnosti iných osôb. Nechce chodiť do školy, zažíva záchvaty zlosti a plaču, a čo je najhoršie, nemá priateľov! Mám v pláne mu pomôcť pri riešení všetkých problémov a uľahčiť mu tak každodenný život. Dúfam, že vďaka mne prekoná strach z neznámych – dodám mu odvahu a sebavedomie, pomôžem mu prelomiť bariéry pri komunikácii s okolím. Spolu sa budeme lepšie pohybovať. Naučím ho všetko! Verím, že sa rýchlo spriatelíme a popritom budem veľkou oporou i jeho rodičom. Dám zo seba všetko, aby som im pomohla pri starostlivosti o syna.

Keď som prišla do Helppes – môjho nového výcvikového strediska – boli všetci nadšení. Stále opakovali, že som ideálna fenka pre Honzíka a jeho rodinu a hovorili o tom, aké ťažké ma bolo nájsť. Všetci pracovníci mi držali palce, aby som prešla vyšetreniami a testami zo správania. S vyšetreniami nie sú žarty! V stredisku ma dôkladne zröntgenovali – najmä panvu a kĺby – no a špecialista na röntgen, doktor Duchek, dôkladne zanalyzoval moje výsledky. Ukázalo sa, že boli veľmi dobré. Aj krvné testy, vnútorné testy a vyšetrenie zraku dopadli veľmi dobre. Spadol mi kameň zo srdca. Som zdravá fenka, môžem sa starať o Honzíka.

Musela som však ešte dokázať, že som múdra a mám charakter vhodný pre psieho pomocníka. Môj tréner ma vzal do mesta na pozorovanie, ako zareagujem v rôznych nečakaných situáciach. Dôkladne sa mi prizeral, či náhodou nie som príliš neposedná, či sa rýchlo neznepokojujem a nezlostím. A viete čo? Ukázalo sa, že nie. Bola som veľmi pokojná a tichá. Som dobrý pes! Nebojím sa cestovať v hromadných dopravných prostriedkoch, viem chodiť po schodoch, používať výťah aj pohyblivé schody. V dave sa pohybujem smelo. Musela som tiež dokázať, že nemám lovecké sklony, ale ani s tým nebol problém.

Zvládla som všetky testy. Dostala som sa do psej akadémie Helppes, kde sa naučím všetkým schopnostiam potrebným k tomu, aby som sa stala skutočným psím pomocníkom pre Honzíka a jeho rodičov. A viete čo? Už som mala príležitosť ich spoznať. Prišli ma navštíviť do školy. Boli veľmi nadšení a ja ešte viac. Už sa nemôžem dočkať, kedy budeme bývať spolu. Sľúbila som im, že budem ťažko pracovať a naučím sa všetko, aby ma mohli čím skôr vziať k sebe domov.

Ešte je tu moja trénerka! Volá sa Katka a naučí ma všetko, čo má vedieť kvalifikovaný pes – pomocník. No a ja si to všetko zapamätám a budem každý deň pomáhať Honzíkovi.

Toľko na dnes. Ale nebojte sa, budem sa sem vracať a opisovať, ako sa mi darí v akadémii.

Vaša Besi

Komentár