Honzik & Besi

Honzik

Honzík je nezvyčajne príjemný a múdry chlapec. Jeho rodičia ho ľúbia najviac na svete. Preto sa veľmi znepokojili vo chvíli, keď si uvedomili, že jeho rozvoj neprebieha úplne správne. Honzík mal už odmalička problémy s rovnováhou a priestorovou orientáciou. Často padal, čím si mohol spôsobiť zranenia. Ťažkosti mu tiež spôsobuje komunikácia s okolím. Máva návaly zlosti a strachu. Veľmi často plače a bojí sa ľudí, čo mu sťažuje hľadanie priateľov.

Lekári uňho stanovili diagnózu autizmus a ľahká duševná porucha. Chlapca a jeho rodičov čakajú ťažké chvíle – veľa rokov liečby, neustále návštevy u špecialistov, nepretržitý boj s chorobou. Honzíkovi rodičia sú už veľmi unavení, ale chcú svojmu synáčikovi pomôcť za každú cenu!

Ukázalo sa, že na to existuje spôsob. Deťom s takýmito chorobami prináša vynikajúce výsledky canisterapia, čiže liečba za účasti špeciálne vyškoleného psa – pomocníka. Takýto pes pomáha do liečby prepašovať cvičenia, ktoré deti za normálnych okolností neobľubujú. Je tiež výborným spoločníkom, ktorý dodá maličkým odvahu pri kontakte s vonkajším svetom. Takýto pes by bol pre Honzíka veľkou pomocou, ale jeho kúpa a vyškolenie znamenajú obrovské náklady, ktoré si rodičia chlapca nemôžu dovoliť. Pomoc im ponúklo Friendly Finance a školiace stredisko Helppes v Prahe. Po dlhom hľadaní sa podarilo nájsť ideálneho psa, ktorý má potenciál zvládnuť túto výnimočnú úlohu. Momentálne prebieha jeho školenie. Pokiaľ pôjde všetko podľa plánu, už o rok bude mať Honzík novú, štvornohú priateľku – Besi.